Olejowanie tarasu z drewna

Olejowanie drewna jest procesem, który należy przeprowadzać najlepiej dwa razy do roku – na wiosnę i przed zimą. Istotny jest wybór odpowiedniej pory oaz dnia – taras drewniany musi mieć bowiem możliwość swobodnego wyschnięcia. Unikajmy deszczowych i wietrznych dni. Pod wpływem wiatru na świeżo zaolejowany taras mogą być naniesione zanieczyszczenia, które pozostawią ślady na powierzchni. Należy także unikać zbyt słonecznych dni, gdyż może to spowodować niewystarczające wsiąknięcie oleju.

Ważną sprawą jest wybór odpowiedniego środka do malowania. Tarasy drewniane powinny być olejowane ponieważ olej wnika głęboko w strukturę drewna dzięki czemu zabezpiecza je nie tylko z wierzchu ale i wewnątrz. Poleca się preparaty półprofesjonalne np. marki Remmers bądź OSMO.

Olejowanie deski tarasowej nie jest skomplikowane i może być wykonane we własnym zakresie. Wszystko zależy od tego czy deski tarasowe są już zamontowane na terasie, który był już użytkowany czy też montaż tarasu został przeprowadzony niedawno.

Przy nowych tarasach przed zamontowaniem desek należy przeprowadzić olejowanie drewna ze wszystkich 4 stron i pozostawić je do wyschnięcia. Po dokładnym wysuszeniu należy czynność powtórzyć od spodu. Końcowe olejowanie warstwy wierzchniej wykonuje się już po zamontowaniu desek.

Przy tarasie już wcześniej użytkowanym pierwszą czynnością jest dokładne sprzątnięcie powierzchni – zazwyczaj porządne umycie tarasu najlepiej wodą z szarym mydłem za pomocą szczotki lub mopa jest nieuniknione. Szare mydło jest naturalne i nie wymaga intensywnego spłukiwania. Przy zastosowaniu do czyszczenia środków chemicznych zazwyczaj niezbędne jest użycie myjki ciśnieniowej. Następnie należy ocenić stopień zniszczenia warstwy koloryzującej – czy są to małe ubytki czy proces patynowania jest już zdecydowanie zaawansowany. W takim przypadku można zastosować środek do odszarzania desek tarasowych (środek dostępny TU).

Po powyższych czynnościach należy pozostawić taras drewniany do całkowitego wyschnięcia (zwykle 1 doba).

Kolejnym krokiem jest olejowanie drewna za pomocą pędzla. Jednolitym ruchem pokrywany taras cienką warstwą oleju. Po dokładnym wyschnięciu pierwszej warstwy oleju należy tę czynność powtórzyć. Czasem pomiędzy kolejnymi warstwami deski tarasowe należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym.

Następnie nie pozostaje już nic innego jak tylko Cieszyć się pięknym tarasem drewnianym!

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jaki materiał wybrać na taras? Płytki, kompozyt a może drewno?

Decydując się na budowę tarasu większość z nas zadaje sobie pytanie „Co na taras?”. Materiał z jakiego zostanie on wykonany jest bowiem najistotniejszą kwestią. Od tego bowiem m.in. zależy jego trwałość.
Czytaj więcej

Jakie wybrać deski na taras?

Wybierając materiał na taras drewniany warto rozważyć różne opcje. Obecnie rynek oferuje deski tarasowe w niezliczonej wręcz ilości, w związku z czym nic dziwnego, że wybór jest naprawdę trudny.
Czytaj więcej

Taras z drewna czy z kompozytu? Jakie deski wybrać na taras?

Budując taras często zastanawiamy się jaki materiał położyć na taras. Zazwyczaj wybór pada na drewno bądź kompozyt dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić wybór tworząc porównanie tych dwóch rodzajów nawierzchni tarasowej.
Czytaj więcej

Jak ułożyć deski tarasowe - równolegle czy prostopadle?

Decydując się na taras zarówno drewniany jak i z kompozytu inwestorzy stają zazwyczaj przed dylematem jaki wybrać układ desek na taras. Deski tarasowe można układać wzdłuż drzwi wejściowych tzn. równolegle do wejścia, prostopadle bądź pod kątem.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online