Jaki materiał wybrać na taras? Płytki, kompozyt a może drewno?

Decydując się na budowę tarasu większość z nas zadaje sobie pytanie „Co na taras?”. Materiał z jakiego zostanie on wykonany jest bowiem najistotniejszą kwestią. Od tego bowiem m.in. zależy jego trwałość. Materiał na teras nie musi się ograniczać wyłącznie do deski tarasowej. Możemy użyć płytek mrozoodpornych, kompozytów, na drewnie kończąc.

Wybór materiału na taras powinien być uzależniony od wielu czynników:

  • lokalizacja tarasu,
  • rola,
  • długość jego użytkowania.

Płytki mrozoodporne

Płytki mrozoodporne to popularny materiał na taras i balkon w niskobudżetowych obiektach mieszkalnych. Stosowany ze względu na łatwość użytkowania i codziennej pielęgnacji. Płytki mrozoodporne są jednak coraz rzadziej stosowane ze względu na ich częste odpadanie, dotyczy to w szczególności tarasów niezadaszonych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie tylko zastosowane środki ale i nierówności podłoża, brak elastyczności, nietrzymanie poziomu przez wylewkę etc.

Inwestorzy, posiadający płytki na tarasie dodatkowo skarżą się na to że są one zawsze albo bardzo zimne (przez co niemiłe w dotyku) albo bardzo rozgrzane (co uniemożliwia chodzenia po nich gołą stopą).

 

Kostka brukowa

Kostka brukowa jest trwałym materiałem do wykończeń nawierzchni tarasowej. Taras wykonany z tego typu materiału może być właściwie użytkowany zaraz po położeniu. Kostka jest wytrzymała na warunki atmosferyczne - dobrej jakości kostka rzadko zdarza się aby pękała od zmian temperatur. 

Natomiast z opinii użytkowników wywnioskować można że jest również dość mało przyjemna w codziennym użytkowaniu - w razie upadku okazuje się wręcz niebezpieczna w szczególności gdy taras użytkowany jest przez dzieci. Kostka podobnie jak płytki jest również niezbyt miła w dotyku zarówno w zimne jak i upalne dni. Dodatkowym argumentem przeciw zastosowaniu kostki brukowej na tarasie jest również trudność w jej konserwacji - w szczeliny dostaje się brud, potrafi zarastać mchem etc.

 

Deski kompozytowe

Innym rozwiązaniem na taras są deski tarasowe kompozytowe. Wybierając dobrej jakości kompozyt na taras z PVC można cieszyć się nim przez długie lata. Deski kompozytowe produkowane są w kilku kolorach imitujących naturę - zazwyczaj są to odcienie brązu i szarości. Jest to odporny materiał na taras, który dodatkowo cechuje długa żywotność.  Deska kompozytowa na taras ma jednak zarówno swych zwolenników jak i przeciwników. Do negatywów zaliczana jest przede wszystkim zmiana koloru z biegiem lat oraz brak odporności kompozytu na plamy z tłuszczu czy wina. Deski kompozytowe dodatkowo bardzo mocno się nagrzewają. Montując taras z desek kompozytowych można niestety zapomnieć o chodzeniu po nim bosą stopą w upalne dni. Jest to również argument za tym, że deski kompozytowe nie sprawdzają się w użytkowaniu np. wokół basenu.

 

Drewniane deski tarasowe

Deski drewniane wydają się być najodpowiedniejszym materiałem stosowanym przy budowie tarasu. Nie nagrzewają się tak intensywnie jak płytki czy kompozyt, są materiałem z natury ciepłym. Drewno jest przyjazne dla użytkowników, również dzieci. Drewniane deski tarasowe są łatwe w konserwacji i czyszczeniu. W razie blaknięcia koloru zawsze można deski odszarzyć (za pomocą specjalnych środków do usuwania szarości) bądź zaolejować na nowo uzyskując przy tym pierwotny efekt nowego tarasu. W przypadku uszkodzenia jednego elementu bez trudu można wymienić pojedynczą deskę. Deski tarasowe drewniane są materiałem naturalnym, ekologicznym i zawsze na czasie.

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jakie wybrać deski na taras?

Wybierając materiał na taras drewniany warto rozważyć różne opcje. Obecnie rynek oferuje deski tarasowe w niezliczonej wręcz ilości, w związku z czym nic dziwnego, że wybór jest naprawdę trudny.
Czytaj więcej

Taras z drewna czy z kompozytu? Jakie deski wybrać na taras?

Budując taras często zastanawiamy się jaki materiał położyć na taras. Zazwyczaj wybór pada na drewno bądź kompozyt dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić wybór tworząc porównanie tych dwóch rodzajów nawierzchni tarasowej.
Czytaj więcej

Jak ułożyć deski tarasowe - równolegle czy prostopadle?

Decydując się na taras zarówno drewniany jak i z kompozytu inwestorzy stają zazwyczaj przed dylematem jaki wybrać układ desek na taras. Deski tarasowe można układać wzdłuż drzwi wejściowych tzn. równolegle do wejścia, prostopadle bądź pod kątem.
Czytaj więcej

Dlaczego deski tarasowe mają szczeliny?

Montaż deski tarasowej wymaga zachowania szczelin pomiędzy deskami. Jest to istotne ponieważ zarówno deski drewniane jak i deski kompozytowe pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak zmiany temperatur czy wilgotności zmieniają swoją objętość tj. kurczą się i rozkurczają w związku z czym muszą mieć wystarczająco miejsca.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online