Jak ułożyć deski tarasowe - równolegle czy prostopadle?

Decydując się na taras zarówno drewniany jak i z kompozytu inwestorzy stają zazwyczaj przed dylematem jaki wybrać układ desek na taras.
Deski tarasowe można układać wzdłuż drzwi wejściowych tzn. równolegle do wejścia, prostopadle bądź pod kątem. Najczęściej stosowane są 2 pierwsze układy. Ułożenie desek powinno być przede wszystkim uzależnione od nachylenia konstrukcji.

Montując taras z drewna trzeba pamiętać o niezbędnym nachyleniu około 2-5% w kierunku od budynku. Sprzyja to lepszemu odpływowi wody. Zarówno deski tarasowe montowane na legarach jak i na wylewce betonowej wymagają dobrej wentylacji. Nachylenie tarasu można wykonać w łatwy sposób poprzez zastosowanie podkładek gumowych o różnej grubości.

Najkorzystniej aby kąt nachylenia tarasu był zgodny z kierunkiem ułożenia desek. Jest to w szczególności istotne przy zastosowaniu desek tarasowych ryflowanych. Woda i brud ma tendencję do zatrzymywania się na ryflach co zmniejsza odpowiednią wentylację konstrukcji w związku z czym najlepiej aby były one ułożone zgodnie ze spadkiem.

Oprócz nachylenia tarasu kluczowy jest również jego rozmiar. Tradycyjne deski tarasowe występują w długości 3, 4 i 5 metrów w związku z czym najlepiej jest wybrać taki układ desek, przy którym uda się zastosować całe deski - bez potrzeby łączenia na długości. Jest to z pewnością rozwiązanie korzystniejsze wizualnie.

Kolejnym aspektem istotnym z pewnością dla portfela inwestora jest ilość odpadku przy każdej z opcji - warto zastosować ten przy którym odpad materiału będzie jak najmniejszy.

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jaki materiał wybrać na taras? Płytki, kompozyt a może drewno?

Decydując się na budowę tarasu większość z nas zadaje sobie pytanie „Co na taras?”. Materiał z jakiego zostanie on wykonany jest bowiem najistotniejszą kwestią. Od tego bowiem m.in. zależy jego trwałość.
Czytaj więcej

Jakie wybrać deski na taras?

Wybierając materiał na taras drewniany warto rozważyć różne opcje. Obecnie rynek oferuje deski tarasowe w niezliczonej wręcz ilości, w związku z czym nic dziwnego, że wybór jest naprawdę trudny.
Czytaj więcej

Taras z drewna czy z kompozytu? Jakie deski wybrać na taras?

Budując taras często zastanawiamy się jaki materiał położyć na taras. Zazwyczaj wybór pada na drewno bądź kompozyt dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić wybór tworząc porównanie tych dwóch rodzajów nawierzchni tarasowej.
Czytaj więcej

Dlaczego deski tarasowe mają szczeliny?

Montaż deski tarasowej wymaga zachowania szczelin pomiędzy deskami. Jest to istotne ponieważ zarówno deski drewniane jak i deski kompozytowe pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak zmiany temperatur czy wilgotności zmieniają swoją objętość tj. kurczą się i rozkurczają w związku z czym muszą mieć wystarczająco miejsca.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online