Jak zabezpieczyć taras na zimę?
Taras drewniany jest doskonałą przestrzenią przydomową na której, o ile pogoda pozwoli, można komfortowo wypoczywać od wiosny aż do późnej jesieni. Aby zwiększyć jego żywotność niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie tarasu przed zimą.
Olejowanie tarasu
Tarasy drewniane zazwyczaj olejuje się dwa razy w roku – raz na wiosnę i drugi raz pod koniec jesieni, tuż przed okresem zimowym. Olejowanie drewna na wiosnę ma zazwyczaj na celu odświeżenie koloru tarasu na sezon, natomiast olejowanie późną jesienią stosuje się, aby ożywić drewno przed trudnym okresem zimowym, gdzie deski tarasowe narażone są na dużą wilgotność, zmiany temperatury etc.
Jeżeli jest to możliwe warto zadaszyć taras drewniany na zimę bądź ewentualnie przykryć go tak by nie miał bezpośredniego kontaktu ze śniegiem. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości trzeba zwrócić uwagę na to czy taras jest wykonany z odpowiednim spadkiem. Zabezpieczenie tarasu przed wodą z topniejącego śniegu polega przede wszystkim na zapewnieniu jej swobodnego odpływu z jego powierzchni.
Pokrycie tarasu pomaga także w usuwaniu nadmiaru śniegu z powierzchni tarasu. Usuwając śnieg z poza pomocą szufli można z łatwością porysować bądź nawet uszkodzić deski tarasowe. Kładąc folię na tarasie chronimy go zatem nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Oczywiście na wiosnę, warto taras drewniany porządnie wyszorować i w razie potrzeby zaolejować na nowo.