Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras drewniany jest doskonałą przestrzenią przydomową na której, o ile pogoda pozwoli, można komfortowo wypoczywać od wiosny aż do późnej jesieni. Aby zwiększyć jego żywotność niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie tarasu przed zimą.

Olejowanie tarasu

Tarasy drewniane zazwyczaj olejuje się dwa razy w roku – raz na wiosnę i drugi raz pod koniec jesieni, tuż przed okresem zimowym. Olejowanie drewna na wiosnę ma zazwyczaj na celu odświeżenie koloru tarasu na sezon, natomiast olejowanie późną jesienią stosuje się, aby ożywić drewno przed trudnym okresem zimowym, gdzie deski tarasowe narażone są na dużą wilgotność, zmiany temperatury etc.

Jeżeli jest to możliwe warto zadaszyć taras drewniany na zimę bądź ewentualnie przykryć go tak by nie miał bezpośredniego kontaktu ze śniegiem. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości trzeba zwrócić uwagę na to czy taras jest wykonany z odpowiednim spadkiem. Zabezpieczenie tarasu przed wodą z topniejącego śniegu polega przede wszystkim na zapewnieniu jej swobodnego odpływu z jego powierzchni.

Pokrycie tarasu pomaga także w usuwaniu nadmiaru śniegu z powierzchni tarasu. Usuwając śnieg z poza pomocą szufli można z łatwością porysować bądź nawet uszkodzić deski tarasowe. Kładąc folię na tarasie chronimy go zatem nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Oczywiście na wiosnę, warto taras drewniany porządnie wyszorować i w razie potrzeby zaolejować na nowo.

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jaki materiał wybrać na taras? Płytki, kompozyt a może drewno?

Decydując się na budowę tarasu większość z nas zadaje sobie pytanie „Co na taras?”. Materiał z jakiego zostanie on wykonany jest bowiem najistotniejszą kwestią. Od tego bowiem m.in. zależy jego trwałość.
Czytaj więcej

Jakie wybrać deski na taras?

Wybierając materiał na taras drewniany warto rozważyć różne opcje. Obecnie rynek oferuje deski tarasowe w niezliczonej wręcz ilości, w związku z czym nic dziwnego, że wybór jest naprawdę trudny.
Czytaj więcej

Taras z drewna czy z kompozytu? Jakie deski wybrać na taras?

Budując taras często zastanawiamy się jaki materiał położyć na taras. Zazwyczaj wybór pada na drewno bądź kompozyt dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić wybór tworząc porównanie tych dwóch rodzajów nawierzchni tarasowej.
Czytaj więcej

Jak ułożyć deski tarasowe - równolegle czy prostopadle?

Decydując się na taras zarówno drewniany jak i z kompozytu inwestorzy stają zazwyczaj przed dylematem jaki wybrać układ desek na taras. Deski tarasowe można układać wzdłuż drzwi wejściowych tzn. równolegle do wejścia, prostopadle bądź pod kątem.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online