Jak pielęgnować i chronić deski tarasowe?

Tarasy drewniane wymagają pielęgnacji i impregnacji. Jest to proces nieunikniony przy większości gatunków drewna. Wybierając jednak materiał na taras, mamy duży wpływ na jego późniejszą trwałość i częstotliwość późniejszych pielęgnacji. Wiele zależy od tego jak bardzo będzie on narażony na zmienne warunki atmosferyczne tj. strona północna czy południowa, taras zadaszony czy nie, rodzaj ewentualnych mebli tarasowych (np. metalowe mogą rysować deski tarasowe i powodować wgniecenia) etc.

Stała pielęgnacja tarasu polega przede wszystkim na usuwaniu zanieczyszczeń takich jak piasek, błoto, liście itp. Przy użyciu szczotki. Raz na jakiś czas warto także umyć deski tarasowe wodą, do której można dodać delikatne środki czyszczące takie jak Płyn do mycia tarasów RelaxWood Cleaner -> TU.

Warto jednak zwrócić uwagę na taras w szczególności w okresie zimowym. Wówczas nie powinno się dopuszczać do tego, aby mokry śnieg zbyt długo zalegał na tarasie. Jednakże jeśli dojdzie do zmrożenia się warstwy śniegu nie należy jej na siłę usuwać, gdyż łatwo przy tej czynności uszkodzić deski tarasowe. W takim wypadku najlepiej pozostawić taras do samoistnego oczyszczenia.

Pod wpływem czynników atmosferycznych z biegiem czasu deski tarasowe podlegają degradacji biologicznej. Aby nie dopuścić do ich interakcji z otoczeniem należy je zabezpieczać. Olejowanie drewna najlepiej wykonywać raz/dwa razy do roku, w zależności od stopnia nasłonecznienia. Najlepszym okresem na olejowanie tarasu jest wiosna – na początek sezonu tarasowego oraz jesień, w celu zabezpieczenia desek przed zimą. Oleje do drewna znajdziesz -> TU.

Olej do tarasu służy nie tylko zabezpieczeniu drewna, ale także poprawie walorów wizualnych. W celu zwiększenia trwałości oleju zaleca się stosowanie olejów z pigmentacją. Należy również zwrócić szczególną uwagę na parametry oleju – powinien zawierać filtry UV, przez co deski będą lepiej zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Oleje do drewna znajdziesz -> TU.

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jaki materiał wybrać na taras? Płytki, kompozyt a może drewno?

Decydując się na budowę tarasu większość z nas zadaje sobie pytanie „Co na taras?”. Materiał z jakiego zostanie on wykonany jest bowiem najistotniejszą kwestią. Od tego bowiem m.in. zależy jego trwałość.
Czytaj więcej

Jakie wybrać deski na taras?

Wybierając materiał na taras drewniany warto rozważyć różne opcje. Obecnie rynek oferuje deski tarasowe w niezliczonej wręcz ilości, w związku z czym nic dziwnego, że wybór jest naprawdę trudny.
Czytaj więcej

Taras z drewna czy z kompozytu? Jakie deski wybrać na taras?

Budując taras często zastanawiamy się jaki materiał położyć na taras. Zazwyczaj wybór pada na drewno bądź kompozyt dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić wybór tworząc porównanie tych dwóch rodzajów nawierzchni tarasowej.
Czytaj więcej

Jak ułożyć deski tarasowe - równolegle czy prostopadle?

Decydując się na taras zarówno drewniany jak i z kompozytu inwestorzy stają zazwyczaj przed dylematem jaki wybrać układ desek na taras. Deski tarasowe można układać wzdłuż drzwi wejściowych tzn. równolegle do wejścia, prostopadle bądź pod kątem.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online