Jak odnowić elewację drewnianą?
Elewacja drewniana jest doskonałym materiałem do wykańczania elewacji budynku. Jednakże przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów takich jak świerk czy modrzew elewacja wymaga odnawiania co kilka lat. W zależności od stopnia nasłonecznienia, zadaszeń etc.
Konserwacja elewacji drewnianej
Konserwacji elewacji z drewna dokonuje się co 3-5 lat. Przy systematycznej pielęgnacji drewna na elewacji taka konstrukcja będzie nam służyć wiele lat. Najtrudniej jest przeprowadzić renowację starej, zapuszczonej elewacji, gdzie nierzadko renowacja nie kończy się tylko na zabiegach pielęgnacyjnych lecz także na wymianie poszczególnych desek.
Tradycyjnie deski elewacyjne są zabezpieczane przed montażem a następnie po montażu specjalnymi impregnatami chroniącymi je przed warunkami atmosferycznymi i korozją wywoływaną przez pleśnie, grzyby etc. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na to by nie tworzyły one zbyt grubej warstwy na drewnie lecz wnikały w jego strukturę.
Gdy nadchodzi czas na renowację elewacji należy wpierw ocenić czy wystarczy porządne wyszorowanie jej szczotką czy też niezbędne będzie zastosowanie szlifierki. Zazwyczaj przy regularnej pielęgnacji elewacji środkami wnikającymi w drewno do usunięcia brudu i naleciałości w zupełności wystarcza szczotka. Jednakże przy stosowaniu lakierobejcy tworzącej powłokę na drewniane zastosowanie szlifierki jest zazwyczaj nieuchronne. Szlifowanie należy przeprowadzić w kilku etapach zaczynając od papieru ściernego o dużej gradacji. Po oszlifowaniu powierzchni należy usunąć pył powstały podczas szlifowania (np. szczotką).
Naprawa starej niepielęgnowanej elewacji
Na elewacjach drewnianych, na których nie jest przeprowadzana systematyczna renowacja możne pojawić się pleśń. Takie naloty zazwyczaj usuwa się mechanicznie szczotką. Osoba wykonująca ta czynność powinna zabezpieczyć ręce(rękawice) oraz założyć maseczkę ochronną. Po wykonaniu tego zabiegu należy oczyszczone miejsca przetrzeć preparatem biobójczym. Gdy preparat wyschnie można przeprowadzić standardowe prace zabezpieczające (pokrycie lazurą drewna).
Znacznie większym szkodnikiem dla elewacji drewnianej od pleśni jest grzyb. Grzyb tworzy narośla i wnika w strukturę drewna co w efekcie prowadzi do butwienia drewna. Fragmenty gdzie elewacja została doprowadza już to tego stanu bądź tam gdzie stykała się ze zbutwiałymi fragmentami elewacji należy całkowicie usunąć z budynku i zastąpić nowymi deskami.
Usuwanie ubytków elewacji – szpachlowanie
Wszystkie miejsca po wypadniętych bądź wypadających sękach powinno się wypełniać za pomocą szpachlówki do drewna. Kolor szpachli powinno się dobrać do koloru drewna. Po przeschnięciu szpachli można ją delikatnie zeszlifować tak aby tworzyła jednolitą powierzchnię z deską.
Usuwanie przebarwień, sinizny
Stare deski mogą charakteryzować się przebarwieniami bądź sinizną. Siniznę oraz przebarwienia należy przeszlifować, a następnie położyć środek impregnujący, barwiący.
Zwalczanie owadów w drewnie
Nierzadko stare deski elewacyjne posiadają ślady wykonane przez różne owady. Wygryzione przez owady korytarze w drewnie można zaszpachlować o ile są puste. Jednakże jeśli są zamieszkałe przez owady wówczas nie jest to tak prosta sprawa. Najczęściej kończy się to zatrudnieniem specjalistów, którzy nastrzykną drewno specjalnym preparatem biobójczym.
Wymiana desek
Zazwyczaj istnieje możliwość wymiany pojedynczych desek, bądź części z danej ściany budynku. Przy zdjęciu desek należy sprawdzić czy ruszt pod deskami jest w dobrym stanie. Jeśli nie jest do końca stabilny można dołożyć kilka nowych podparć w celu wzmocnienia konstrukcji.