Ile kosztuje elewacja z drewna?

Decydując się na elewację z drewna dobrze jest wpierw przekalkulować budżet jaki mamy do wykorzystania na ten cel. Elewacja drewniana to nie tylko deski ale również cała podkonstrukcja (ruszt), wkręty do drewna, systemy mocowań oraz lazury i impregnaty.
Koszt elewacji drewnianej (samego materiału) za m2 może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od wybranego rodzaju drewna.
Koszt robocizny jest również bardzo zróżnicowany - istotne jest tu przede wszystkim czy elewacja będzie wykonana z ociepleniem czy bez, jaki jest stopień skomplikowania (obróbki wokół okien, wykończenie rogów etc.) a także metraż elewacji. Zazwyczaj koszt robocizny mieści się w ramach 150 - 250 zł za m2.

Jednym z tańszych rozwiązań będzie zastosowanie desek elewacyjnych wykonanych ze świerka.
Ceny za m2 deski elewacyjnej świerkowej zaczynają się od 40 złotych w górę.
Rozwiązaniem trwalszym i solidniejszym będzie zastosowanie desek elewacyjnych wykonanych z modrzewia syberyjskiego. Tu ceny profili kształtują się na poziomie 90-120 zł za m2 deski.

Pod względem żywotności najtrwalszym wyborem będzie zastosowanie desek elewacyjnych Thermory bądź drewna egzotycznego, które nie wymagają impregnacji ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne.
Deski elewacyjne Thermory są produkowane z thermo sosny skandynawskiej, thermo sosny bezsęcznej oraz thermo jesionu amerykańskiego. Można je zakupić w cenach od 130 zł –400 zł za m2 w zależności od wybranego gatunku drewna. Z kolei deski elewacyjne z drewna egzotycznego to koszt rzędu 200-400 zł za m2. Z drewna egzotycznego najczęściej stosowanymi gatunkami jest drewno meranti i okoume.

Oczywiście wszystkie powyżej wymienione deski elewacyjne występują w różnych profilach i kształtach. Tradycyjnie stosuje się deski elewacyjne wyposażone w pióro i wpust, które oprócz walorów wizualnych pełnią rolę swoistego zabezpieczenia budynku przed warunkami atmosferycznymi. Jednakże coraz popularniejsze stają się deski elewacyjne żaluzjowe o profilu romboidalnym bądź prostym prostokątnym, które służą jedynie dekoracji budynku.

Przygotowując kalkulację elewacji z drewna należy również pamiętać o koszcie rusztu na elewację.
Tradycyjny ruszt wykonany z materiału suszonego i heblowanego wraz z impregnacją to koszt około 30 - 50 zł za metr kwadratowy. Zazwyczaj ruszt wykonuje się z drewna świerkowego. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość zastosowanej podkonstrukcji, gdyż to od niej w dużej mierze będzie zależała trwałość  i jakość elewacji.

Należy także pamiętać o koszcie impregnacji rusztu oraz desek elewacyjnych. Dotyczy to przede wszystkim gatunków tradycyjnych tj. świerku i modrzewia. Deski należy zabezpieczyć ze wszystkich stron 2-krotnie.

Istotne jest także zastosowanie odpowiednich wkrętów do elewacji. Wkręty elewacyjne powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż zastosowanie zwykłych wkrętów czy nawet wkrętów ocynkowanych spowoduje z czasem powstawanie zacieków/ plam na drewnie. 

Dodatkowym kosztem, który należy uwzględnić jest membrana oraz wełna bądź styropian do ocieplenia budynku. Tu mamy szeroki wybór materiałów różnych producentów gdzie ceny wahają się od 20 - 40 zł w zależności od grubości i jakości ocieplenia.

Aktualne ceny desek elewacyjnych znajdziesz tu: /deski-elewacyjne 

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jakie wybrać deski na elewację budynku?

Elewacja drewniana jest doskonałym rozwiązaniem przy wykańczaniu fasad budynków. Przy decydowaniu się na zastosowanie drewna na elewację niezmiernie istotny jest wybór drewna z jakiego zostanie wykonana.
Czytaj więcej

Modrzew syberyjski na elewację budynku

Wybierając deski elewacyjne inwestorzy prędzej czy później trafiają na deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego. Są one polecane nie tylko przez producentów, ale również przez wykonawców i importerów.
Czytaj więcej

Czym malować elewację drewnianą?

Elewacja drewniana stanowi niezwykle oryginalną ozdobę konstrukcji domu. Wymaga jednak odpowiedniej i regularnej konserwacji. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnych produktów, które nie tylko ochronią drewno przez sinizną, zgnilizną czy wilgocią, lecz także zadbają o długotrwały efekt estetyczny.
Czytaj więcej

Montaż desek elewacyjnych Thermory

Do montażu desek elewacyjnych Thermory należy zawsze stosować wkręty ze stali nierdzewnej.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online