Elewacja kompozytowa - wady i zalety

Wybierając rodzaj elewacji budynku, warto zatroszczyć się o to, by materiały użyte przy jej montażu były nie tylko estetyczne, lecz także trwałe, tj. odporne na deszcz, śnieg, wilgoć, promieniowanie UV oraz zmienne temperatury. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z wymianą profili fasadowych. 

Argumentem za inwestycją w drewnopodobne panele elewacyjne (panele PCV), jest fakt, iż nie wymagają onedodatkowego zabezpieczenia, w przeciwieństwie do elewacji wykonanej z drewna. Jest to ważna cecha, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, których impregnacja mogłaby okazać się kosztowna i skomplikowana. 

Należy jednak pamiętać ich deski elewacyjne kompozytowe tak jak każdy materiał mają zarówno swoje zalety jak i wady. Z czasem kolor elewacji  kompozytowej może spłowieć, na co nie mamy większego wpływu. Na elewacji kompozytowej tak jak na każdym innym materiale z czasem może osadzać się brud, naloty etc, który należy usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej i środków czyszczących.

Wybierając deski kompozytowe należy jednak pamiętać, że nigdy nie będą one wyglądały tak naturalnie drewno. Każda nawet najlepsza imitacja jest wciąż "tylko" imitacją i nie zastąpi naturlanych materiałów.

Na szczęście wraz z rozwojem technolgii i udoskonaleniem procesów modyfikacji termicznej drewna  są już dostępne na rynku naturalne materiały, które nie wymagają impregnacji. Dzięki specjalnej obróbce termicznej są odporne na pleśnie, grzyby, siniznę. Nie straszne im zmiany wilgotności i woda opadowa. Są także znacznie bardziej stabilne od drewna tradycyjnego.

Parametrem, który ulega zmianie w drewnie modyfikowanym termicznie jest kolor materiału. Drewno z czasem będzie patyowało w kierunku szarości. Jest to naturalny proces, który można jednak zatrzymać poprzez stosowanie olejów/ lazur z filtrem UV i pigmentem. Dzięki regularnemu oświeżaniu elewacji drewnianej (co 3-5 lat w zależności od paunujądcych warunków atmosferycznych/ nastłoneczeninia itp.) można cieszyć się piękną naturalną elewacją przez długie lata.

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jakie wybrać deski na elewację budynku?

Elewacja drewniana jest doskonałym rozwiązaniem przy wykańczaniu fasad budynków. Przy decydowaniu się na zastosowanie drewna na elewację niezmiernie istotny jest wybór drewna z jakiego zostanie wykonana.
Czytaj więcej

Modrzew syberyjski na elewację budynku

Wybierając deski elewacyjne inwestorzy prędzej czy później trafiają na deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego. Są one polecane nie tylko przez producentów, ale również przez wykonawców i importerów.
Czytaj więcej

Czym malować elewację drewnianą?

Elewacja drewniana stanowi niezwykle oryginalną ozdobę konstrukcji domu. Wymaga jednak odpowiedniej i regularnej konserwacji. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnych produktów, które nie tylko ochronią drewno przez sinizną, zgnilizną czy wilgocią, lecz także zadbają o długotrwały efekt estetyczny.
Czytaj więcej

Montaż desek elewacyjnych Thermory

Do montażu desek elewacyjnych Thermory należy zawsze stosować wkręty ze stali nierdzewnej.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online