Czym impregnować elewację z drewna?

Elewacja drewniana to doskonałe rozwiązanie przy wykańczaniu budynków, jednakże aby służyła nam przez lata wymaga ona pewnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów takich jak deska elewacyjna świerkowa, sosnowa czy modrzewiowa należy pamiętać aby przed montażem deski zostały pokryte impregnatem ze wszystkich 4 stron przynajmniej jednokrotnie. Warstwę wykończeniową nakłada się po zamontowaniu desek na budynku. Służy to nie tylko utrwaleniu impregnatu lecz także domalowaniu wszelkich niedociągnięć powstałych w skutek docinania desek na wymiar niezbędny do montażu.
Wybór środka do konserwacji jest niezwykle istotny. Powinien on być dostosowany do warunków atmosferycznych na jakie narażona jest elewacja z drewna (stopień nasłonecznienia, materiał etc.). Przy budynkach mocno nasłonecznionych zaleca się stosowanie olejów zawierających pigment co zwiększa ochronę przed promieniowaniem UV. Standardowo elewacja drewniana wymaga odnowienia co 3-6 lat.

Do zabezpieczania elewacji z drewna powinno się stosować produkty profesjonalne („niemarketowe”), gdyż charakteryzują się one dłuższą żywotnością i lepszymi parametrami technicznymi. Polecić tu można przede wszystkim produkty RelaxWood.

Istotny jest także wybór koloru. Wszelkie środki bezbarwne nie będą tak trwałe jak oleje, lazury z pigmentem. Elewacja pomalowana środkiem bezbarwnym szybciej zacznie patynować (szarzeć), mogą się pojawić przebarwienia na drewnie etc. Z tego względu zaleca się stosowanie olejów i lazur barwiących.

Dla tych, którzy chcieliby uniknąć prac związanych z impregnacją i odświeżaniem desek elewacyjnych najlepszym rozwiązaniem są deski elewacyjne niewymagające zabezpieczania np. deski wykonane z drewna Thermory.
Elewacje wykonane z drewna Thermory nie wymagają zabezpieczania ani impregnacji gdyż materiał dzięki poddaniu go modyfikacji termicznej jest całkowicie odporny na pleśnie, grzyby, siniznę etc. Deski pod wpływem promieni UV będą z czasem patynowały na kolor szaro-srebrny. Ewentualne olejowanie można wykonywać jedynie w celu zachowanie pierwotnego koloru drewna.
Więcej informacji znajdziesz TU

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Jakie wybrać deski na elewację budynku?

Elewacja drewniana jest doskonałym rozwiązaniem przy wykańczaniu fasad budynków. Przy decydowaniu się na zastosowanie drewna na elewację niezmiernie istotny jest wybór drewna z jakiego zostanie wykonana.
Czytaj więcej

Modrzew syberyjski na elewację budynku

Wybierając deski elewacyjne inwestorzy prędzej czy później trafiają na deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego. Są one polecane nie tylko przez producentów, ale również przez wykonawców i importerów.
Czytaj więcej

Czym malować elewację drewnianą?

Elewacja drewniana stanowi niezwykle oryginalną ozdobę konstrukcji domu. Wymaga jednak odpowiedniej i regularnej konserwacji. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnych produktów, które nie tylko ochronią drewno przez sinizną, zgnilizną czy wilgocią, lecz także zadbają o długotrwały efekt estetyczny.
Czytaj więcej

Montaż desek elewacyjnych Thermory

Do montażu desek elewacyjnych Thermory należy zawsze stosować wkręty ze stali nierdzewnej.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online