Dlaczego drewno szarzeje?

Naturalną cechą drewna jest patynowanie. Drewno pod wpływem promieni UV zmienia swój naturalny kolor na szarawy i jest to nieuniknione przy żadnym gatunku drewna. Nie jest to wada drewna lecz jego nieodłączna cecha następująca w zależności od gatunku i drewna i warunków atmosferycznych w okresie od kilku miesięcy do roku.
Aby zapobiegać szarzeniu drewna należy je systematycznie zabezpieczać. Dotyczy to zarówno tarasów drewnianych jak i elewacji budynków, podbitek czy ogrodzeń. Z pewnością proces szarzenia drewna następuje najszybciej na niezadaszonych tarasach z drewna gdyż są one z reguły poddane większym działaniom czynników atmosferycznych.

W celu usunięcia szarości z desek czasem wystarcza porządne wyszorowanie ich szczotką, w trudniejszych wypadkach należy zastosować specjalne środki do odszarzania drewna, za pomocą których usunięcie szarości z desek jest bardzo łatwe.

Obecnie kolor szary - patyna jest coraz bardziej popularna na tarasach czy elewacjach budynków. Nowo powstałe tarasy czy elewacje drewniane są często od nowości malowane na kolor szary imitując tym samym patynę. Chcąc pozostawić drewno do patynowania należy pamiętać aby wybrać  odpowiednie do tego celu drewno - drewno Thermory będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Drewno tradycyjne (świerk czy modrzew) nie jest odpowiednie do pozostawienia bez malowania gdyż nie jest odporne na żerowanie pleśni czy grzybów a co za tym idzie wymaga okresowej impregnacji. Z kolei drewno egzotyczne po spatynowaniu nie wygląda zbyt estetycznie dlatego zaleca się jego olejowanie preparatem z pigmentem.

 

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Co to jest thermory thermo drewno?

Drewno Thermory to światowej klasy profile drewniane poddane specjalnej modyfikacji termicznej. Marka Thermory jest liderem wśród producentów thermo drewna na świecie. Profile Thermory są obecne w 48 krajach na całym świecie.
Czytaj więcej

Co to jest thermory thermo sosna?

Thermory to produkty pochodzące z największej fabryki thermo drewna na świecie – firmy Brenstol. Modyfikacja Thermory sprawia, iż drewno znacznie zmienia swoje parametry techniczne.
Czytaj więcej

Pielęgnacja mebli ogrodowych

Zadbane i solidne meble stanowią doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Właśnie dlatego warto zatroszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację, dzięki której będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem naszego ogrodowego wyposażenia przez wiele lat.
Czytaj więcej

Cechy drewna

Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym. Ma ono szereg cech, które przemawiają za jego stosowaniem. Jednakże decydując się na profile drewniane zarówno tarasowe, elewacyjne podbitkowe czy boazeryjne należy zdawać sobie sprawę z naturalnych cech tego surowca. Poniższe cechy nie są wadą drewna lecz jego cechą – należy w szczególności odróżnić te kwestie.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online