Cechy drewna

Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym. Ma ono szereg cech, które przemawiają za jego stosowaniem. Jednakże decydując się na profile drewniane zarówno tarasowe, elewacyjne podbitkowe czy boazeryjne należy zdawać sobie sprawę z naturalnych cech tego surowca. Poniższe cechy nie są wadą drewna lecz jego cechą – należy w szczególności odróżnić te kwestie.

Pod wpływem działania warunków atmosferycznych, zmian pogody i temperatur drewno zmienia rozmiary tj. pęcznieje i kurczy się. Może to skutkować pękaniem drewna wzdłużnie co z reguły nie ma wpływu na jego trwałość i stabilność. Pęknięcia takie są naturalną cechą drewna, której nie da się wyeliminować. Dotyczy to zarówno rodzimych gatunków drewna jak i drewna egzotycznego czy thermo drewna.

Drewno ma także prawo „zapracować”. Nawet drewno suszone komorowo i heblowane może się czasem zwichrować bądź skrzywić. Często jest to związane z błędami podczas instalacji (zbyt rzadka podkonstrukcja bądź mocowania, zbyt słaby ruszt etc.).

Profile drewniane wykonane z drewna iglastego mogą mieć wycieki żywiczne. tzw. gniazda żywiczne, mają prawo się pojawić zarówno zaraz po instalacji jak i z biegiem czasu. Wycieków takich można uniknąć jedynie stosując drewno poddane modyfikacji termicznej, która usuwa żywicę z drewna. Z kolei z gatunków drewna egzotycznego ma prawo wydobywać się tanina, która potrafi zabarwić tynki etc.

Kolejną cechą drewna jest patynowanie. Pod wpływem promieni UV drewno w zależności od zastosowanego gatunku szarzeje na różne tonacje szarości. Szarość jest obecnie pożądanym kolorem i wielu inwestorów tylko czeka na to kiedy drewno nareszcie osiągnie swoją naturalną barwę. Jednakże chcąc zachować pierwotny kolor drewna nie unikniemy jego malowania. Zazwyczaj zaleca się stosowanie środków zawierających pigment, gdyż wszelkie środki bezbarwne nie dają wystarczającej ochrony przed zmieniającą się barwą drewna.

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Co to jest thermory thermo drewno?

Drewno Thermory to światowej klasy profile drewniane poddane specjalnej modyfikacji termicznej. Marka Thermory jest liderem wśród producentów thermo drewna na świecie. Profile Thermory są obecne w 48 krajach na całym świecie.
Czytaj więcej

Co to jest thermory thermo sosna?

Thermory to produkty pochodzące z największej fabryki thermo drewna na świecie – firmy Brenstol. Modyfikacja Thermory sprawia, iż drewno znacznie zmienia swoje parametry techniczne.
Czytaj więcej

Dlaczego drewno szarzeje?

Naturalną cechą drewna jest patynowanie. Drewno pod wpływem promieni UV zmienia swój naturalny kolor na szarawy i jest to nieuniknione przy każdym gatunku drewna. Nie jest to wada drewna lecz jego nieodłączna cecha następująca w zależności od gatunku i drewna i warunków atmosferycznych w okresie od kilku miesięcy do roku.
Czytaj więcej

Pielęgnacja mebli ogrodowych

Zadbane i solidne meble stanowią doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Właśnie dlatego warto zatroszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację, dzięki której będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem naszego ogrodowego wyposażenia przez wiele lat.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online