Jakie zastosować drewno konstrukcyjne?
Jeszcze kilkanaście lat temu konstrukcje drewniane budowano zazwyczaj z drewna tartacznego, niespełniającego norm, niedosuszonego i nieheblowanego co często prowadziło do niestabilności i krótkiej żywotności konstrukcji.
Na szczęście inwestorzy są coraz bardziej świadomi co do materiału z jakiego powinny być wykonane konstrukcje drewniane.
Zazwyczaj małe konstrukcje drewniane wykonuje się z kantówek litych świerkowych, heblowanych tradycyjnych bądź drewna S4S . W tej gamie produktowej można wybierać spośród kilkunastu przekrojów prostokątnych jak i kwadratowych np. 45x45/70x70/90x90 czy 45x70/100/145/45/220.
Tego rodzaju kantówki występują zazwyczaj w długościach 4 metrowych.
Gdy standardowa długość jest niewystarczająca wówczas niezbędne jest zastosowanie elementów z drewna klejonego wzdłużnie KVH.
Drewno KVH jest bardziej wytrzymałe od tradycyjnych kantówek i występuje zazwyczaj w długości 13 metrowej. Przekroje drewna KVH zaczynają się z reguły od grubości 60 mm i kończą na 140 mm. Szerokość zaś od 60 mm aż do 200 mm.
Drewno KVH jest drewnem certyfikowanym – posiada certyfikat C24.
Zazwyczaj wszelkie altanki, pergole, zadaszenia czy podkonstrukcje są wykonywane właśnie z kantówek heblowanych oraz z drewna KVH.
Istnieje również możliwość zastosowania drewna BSH do konstrukcji z drewna. Drewno BSH to drewno klejone po grubości i po długości na mikrowczepy. Zazwyczaj stosuje się je tam gdzie najważniejsze są walory wizualne i wysoka nośność konstrukcji. Jego zaletą jest również możliwość osiągnięcia większej grubości od tradycyjnych kantówek. Drewno BSH dzięki podwójnemu klejeniu ma znacznie mniejsze skłonności do pękania i rozwarstwiania od drewna litego czy nawet drewna KVH. Jest idealnym materiałem stosowanym zarówno w budownictwie ciężkim (budowa domów i konstrukcji nośnych) jak również do wszelkiego rodzaju zastosowań dekoracyjnych - drewniane zadaszenie tarasu, pergola drewniana, wiaty garażowe i inne elementy dekoracyjne w ogrodzie.