Jakie wybrać drewno na altankę?

Decydując się na budowę altanki niezwykle istotnym aspektem jest wybór odpowiednich materiałów. Należy się wpierw zastanowić czy jest to konstrukcja tymczasowa czy ma nam służyć na lata gdyż od tego zależy wybór adekwatnego materiału. Zazwyczaj jednak zaleca się stawiać na lepsze gatunkowo materiały, o wyższych klasach jakości. Oczywiście wiąże się to z nieco wyższymi kosztami początkowymi, jednakże podczas użytkowania, w krótkim czasie okaże się, że było to opłacalne. Odejdzie koszt corocznego reperowania i wymiany poszczególnych części konstrukcji i zaoszczędzimy czas, który będzie można spożytkować na korzystanie z altanki a nie na jej naprawianie.

Do części konstrukcyjnych dobrze jest zastosować grubsze elementy. W zależności od wielkości altany mogą to być kantówki 9 x 9, 10 x 10, 12 x 12, 14 x 14. Ważne jest aby elementy konstrukcyjne były suszone komorowo i heblowane, tak abyśmy mieli pewność ich trwałości i wytrzymałości. Idealnym rozwiązaniem do budowy altan jest drewno klejone - KVH bądź BSH. Dzięki klejeniu są znacznie bardziej odporne na pęknięcia i bardziej estetyczne.
Do konstrukcji dachu zazwyczaj stosuje się kantówki 45 x 95 bądź 45 x 100. Na pokrycie dachu można zastosować zarówno gont, dachówkę jak i różne rodzaje plexi. Natomiast na elementy łączące można zastosować tradycyjne łaty oraz mniejsze przekroje o prostokątnych kształtach.
Do łączenia elementów drewnianych warto jest zastosować wkręty ze stali nierdzewnej, ewentualnie w miejscach mniej narażonych na warunki atmosferyczne wkręty ocynkowane.
Trzeba także pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu konstrukcji przed pleśniami i szkodnikami. Do tego celu przydadzą się odpowiednie lazury do drewna np. marki Remmers czy OSMO, dostępne w różnych kolorach.

Umów spotkanie online