Jakie wybrać drewno na altankę?

Decydując się na budowę altanki niezwykle istotnym aspektem jest wybór odpowiednich materiałów. Należy się wpierw zastanowić czy jest to konstrukcja tymczasowa czy ma nam służyć na lata gdyż od tego zależy wybór adekwatnego materiału. Zazwyczaj jednak zaleca się stawiać na lepsze gatunkowo materiały, o wyższych klasach jakości. Oczywiście wiąże się to z nieco wyższymi kosztami początkowymi, jednakże podczas użytkowania, w krótkim czasie okaże się, że było to opłacalne. Odejdzie koszt corocznego reperowania i wymiany poszczególnych części konstrukcji i zaoszczędzimy czas, który będzie można spożytkować na korzystanie z altanki a nie na jej naprawianie.

Do części konstrukcyjnych dobrze jest zastosować grubsze elementy. W zależności od wielkości altany mogą to być kantówki 9 x 9, 10 x 10, 12 x 12, 14 x 14. Ważne jest aby elementy konstrukcyjne były suszone komorowo i heblowane, tak abyśmy mieli pewność ich trwałości i wytrzymałości. Idealnym rozwiązaniem do budowy altan jest drewno klejone - KVH bądź BSH. Dzięki klejeniu są znacznie bardziej odporne na pęknięcia i bardziej estetyczne.
Do konstrukcji dachu zazwyczaj stosuje się kantówki 45 x 95 bądź 45 x 100. Na pokrycie dachu można zastosować zarówno gont, dachówkę jak i różne rodzaje plexi. Natomiast na elementy łączące można zastosować tradycyjne łaty oraz mniejsze przekroje o prostokątnych kształtach.
Do łączenia elementów drewnianych warto jest zastosować wkręty ze stali nierdzewnej, ewentualnie w miejscach mniej narażonych na warunki atmosferyczne wkręty ocynkowane.
Trzeba także pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu konstrukcji przed pleśniami i szkodnikami. Do tego celu przydadzą się odpowiednie lazury do drewna np. marki Remmers czy OSMO, dostępne w różnych kolorach.

Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Budowa domu z drewna - zalety i wady

Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością przy wyborze technologii budowy domu. Spowodowane jest to przede wszystkim szybkością wykonania oraz naturalnością surowców.
Czytaj więcej

Co to jest drewno klejone BSH?

Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo o zaawansowanej technologii wykonania. Jest to idealne rozwiązanie wszędzie tam gdzie istotna jest nośność konstrukcji, stabilność kształtów oraz estetyka.
Czytaj więcej

Jakie zastosować drewno na pergolę?

Jeśli chcesz w ciekawy sposób urozmaicić swój ogród lub efektownie zagospodarować taras, idealnym rozwiązaniem okaże się zamontowanie pergoli. Pergola tarasowa składa się zazwyczaj z jednego lub dwóch rzędów słupów podtrzymujących kratownicę lub układ belek.
Czytaj więcej

Co to jest drewno konstrukcyjne KVH?

Drewno klejone KVH to wysokiej technologii nowoczesny materiał konstrukcyjny.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online