Co to jest drewno klejone BSH?

Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo o zaawansowanej technologii wykonania. Jest to idealne rozwiązanie wszędzie tam gdzie istotna jest nośność konstrukcji, stabilność kształtów oraz estetyka.
Drewno klejone BSH jest doskonałą alternatywą dla konstrukcji betonowych bądź stalowych.

Drewno konstrukcyjne BSH produkowane jest z drewna świerkowego. Klei się je za pomocą specjalnych ekologicznych i odpornych na warunki atmosferyczne żywic melaminowych. Zastosowane do klejenia lamele mają 40 mm grubości i są sortowane według klas wytrzymałości GL24 i GL28. Drewno to jest również klejone po długości na mikrowczepy.

Drewno klejone BSH charakteryzuje się małą kurczliwością. Spowodowane jest to stosowaniem do produkcji lameli o wilgotności maksymalnie 12%.
Zazwyczaj belki konstrukcyjne BSH nie wymagają impregnacji chemicznej.

Drewno BSH występuje w dwóch podstawowych klasach wizualnych NSI oraz SI. Klasa NSI ma zastosowanie do elementów niewidocznych zaś SI do elementów widocznych, dekoracyjnych.

Produktem podobnym do drewna BSH jest drewno klejone Duo/Trio Belka. Jest to także drewno klejone, ale liczba warstw zastosowanych do produkcji jest tu ściśle określona – odpowiednio 2 warstwy (Duo) bądź 3 warstwy ( Trio). W tym wypadku grubość lameli nie musi wynosić 40 mm – ważniejsza jest ich ilość.

Proces produkcji drewna klejonego:

  • lamele tj. pojedyncze deski są strugane i suszone komorowo a następnie łączone po długości na mikrowczepy
  • gotowe lamele są ze sobą sklejane warstwami za pomocą specjalnych klejów spełniających normę EN 301.
  • po wysuszeniu gotowa belka jest ponownie strugana

Zalety drewna BSH:

  • estetyczne belki, bez widocznych pęknięć
  • w porównaniu do np. stali ma większą wytrzymałość na temperatury
  • w razie pożaru drewno BSH zajmuje się powoli od zewnątrz, tworząc na powierzchni zwęgloną warstwę która dodatkowo chroni je przed ogniem
  • dzięki temu drewno BSH może być bardziej wytrzymałe na ogień od stali
  • ma wyższe parametry wytrzymałościowe od drewna litego
  • porównaniu ze stalą czy betonem konstrukcje z drewna klejonego BSH są znacznie lżejsze oraz tańsze w późniejszej konserwacji.
Masz pytania?
* - pola wymagane
Inne z kategorii

Budowa domu z drewna - zalety i wady

Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością przy wyborze technologii budowy domu. Spowodowane jest to przede wszystkim szybkością wykonania oraz naturalnością surowców.
Czytaj więcej

Jakie wybrać drewno na altankę?

Decydując się na budowę altanki niezwykle istotnym aspektem jest wybór odpowiednich materiałów. Należy się wpierw zastanowić czy jest to konstrukcja tymczasowa czy ma nam służyć na lata gdyż od tego zależy wybór adekwatnego materiału.
Czytaj więcej

Jakie zastosować drewno na pergolę?

Jeśli chcesz w ciekawy sposób urozmaicić swój ogród lub efektownie zagospodarować taras, idealnym rozwiązaniem okaże się zamontowanie pergoli. Pergola tarasowa składa się zazwyczaj z jednego lub dwóch rzędów słupów podtrzymujących kratownicę lub układ belek.
Czytaj więcej

Co to jest drewno konstrukcyjne KVH?

Drewno klejone KVH to wysokiej technologii nowoczesny materiał konstrukcyjny.
Czytaj więcej
Umów spotkanie online