Podbitka dachowa z drewna czy z PCV?
Wykańczając spód dachu często zastanawiamy się jaki materiał wybrać. Wybierając zazwyczaj mamy do wyboru deski podbitkowe drewniane bądź wykonane z PCV.
Podbitka dachowa z drewna jest najstarszym sposobem zabezpieczania dachu i poddasza. Podbitka drewniana nie tylko doskonale chroni okap dachu przed warunkami atmosferycznymi, ale również nadaje budynkowi doskonałego charakteru. Podbitki dachowe zazwyczaj wykonuje się ze świerka bądź z modrzewia. Grubość podbitki z drewna może być mniejsza od drewna stosowanego na elewację budynku, gdyż zazwyczaj podbitka nie ma bezpośredniego kontaktu z deszczem, śniegiem etc. Tradycyjnie stosuje się podbitki o grubości 14 mm oraz 19 mm.
Podbitka dachowa wykonana z drewna jest przede wszystkim odporna na działanie promieni UV, dzięki czemu nie blaknie, a w razie potrzeby można ją bez problemów odświeżyć za pomocą lazury zewnętrznej. Dodatkowo w razie potrzeby można przeprowadzić renowację podbitki drewnianej poprzez zeszlifowanie i pokrycie jej nową lazurą. Cechą która całkowicie przemawia za podbitką wykonaną z drewna jest fakt, iż drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym, dzięki czemu budynek może swobodnie oddychać.
Podbitki z PCV są z kolei coraz rzadziej stosowane. W latach ’90 społeczeństwo „zachłysnęło” się nową modą, jaką były podbitki wykonane z tworzywa, które wówczas zachwycały rozmaitą kolorystyką i wykończeniem przez co wiele budynków budowanych w tamtych czasach zostało wykończone przy użyciu właśnie podbitki z PCV. Kraje zachodnie i skandynawskie bardzo szybko zorientowały się, iż nie jest to lepsze rozwiązanie od drewna. Główną ich wadą była mała odporność na warunki atmosferyczne, niska trwałość oraz odkształcanie się podbitki pod wpływem temperatur. Zwracano także szczególną uwagę na słabe walory wizualne podbitki z PCV.
Obecnie również w Polsce odchodzi się od tego typu rozwiązań na rzecz podbitki drewnianej, którą również można wybarwiać na dowolny kolor, a przy tym pozostaje materiałem naturalnym i wytrzymałym.